2014 IFBB Australian Amateur Bodybuilding Grand Prix Complete Results March 7-8th, 2014 Melbourne, VIC, Australia
THE MEN
MEN’S PHYSIQUE (UNDER 173cm) 1. Jonathan Rodrigo 2. Adam Farrugia 3. Sal Hassan 4. Amin Shrifi 5. Gavin Heal 6. James Harbis 7. Matthew Seegers
MEN’S PHYSIQUE (OVER 173cm) 1. Leon Steed 2. Rigo Gasio 3. Adam Rogers 4. Paul Downie 5. Luke Matias 6. Stent Card Shane Anderson Chase Baker Erros Chiodo Steven Condidorio Craig Fisher Daniel Fletcher Matthew Franklin Matthew Frenkel Omiros Kakalias Justin Lawler Dave Llewellyn Hensley Louison Callum Maclachlan Chris Mason Andrew Mcdevitt Al Nuttall Brendon Osborne Darrell Ramnuth Dariusz Rusiecki Aurelio Signoriello Simran Singh Isza Maximilion John-Peter Pipicella
MEN'S JUNIOR (UNDER 23) 1. Tim McKinnon 2. Papas Azwell 3. Daniel Castrucci 4. Wade Coetzer 5. Jackson Li 6. Yuya Hirakawa
MEN'S MASTERS (OVER 40) 1. Murray Luke 2. Robert Reed 3. Kieran Norquay 4. Frank Loschiavo 5. Darren Natale 6. Jason Cooper 7. Anthony Da Silva
MEN'S CLASSIC 1. Xavier Wills 2. Adam Waite 3. Rohan Untersteiner 4. Dion Monkivitch 5. Chris May 6. Stuart Macaulay Aron S Akca Costa Kostadinos Luke Smith Paul Wotherspoon
MEN'S NOVICE (UNDER 80kg) 1. Shaun Carrothers 2. Greg Zilberman 3. Fady Naguib
MEN'S NOVICE (OVER 80kg) 1. Jamie Deguara 2. James Garner 3. Julian Gaylor 4. Christian Caldwell 5. Nate Hageman 6. Phillip Thornber 7. Paul Verlander (EQUAL 6TH) Corey Baldock Demitri Bessems Anders Graudins Stephen Mizzi Lachlan Peggie Shane Rolls Jarrod Sanderson Curtis Simmons James Smith Kurt Smith Xavier Stephens Julius Toole Avni Tumay
MEN'S OPEN (UNDER 80kg) 1. Aaron Polites 2. Dominic Sellwood 3. Paul Jayilian 4. Warren Fernandez 5. Steven McComb 6. Ben Sellars Anthony Maitre Andrew Moore Pedro Relvas Brent Tomlinson
MEN'S OPEN (UNDER 90kg) 1. Justin Firgaira 2. Harry Vlahos 3. Matt Stevenson 4. Sonny Ramkomuth 5. Tim Martin 6. Mathew Jones Michael Innis Daniel Saenz Oscar Saenz
MEN'S OPEN (OVER 90kg) 1. Atif Anwar 2. Nathan Williamson 3. Nathan Rocks 4. Michael Hayes 5. Jonathan Milne 6. Joshua Thomas 7. Robert Rosner
MEN’S PHYSIQUE PRO QUALIFIER 1. James Cant Peter Lupica Daniel Mazzola Joe Pitt Anthony Rufus Joey Wills
MEN'S UNDER 212 PRO QUALIFIER 1. Gary Wright Adam Browner David Cutler Mark Grech Rohan Reid
MEN’S OPEN PRO QUALIFIER 1. Josh Lenartowicz Scott Goble Andrew Crawford Ben Townson
THE WOMEN
FIGURE FIRST TIMERS (UNDER 163cm) 1. Danielle Pusztay 2. Megan Nigro 3. Ebony Lo Piccolo 4. Alana Bell 5. Lisa Mathews 6. Elly Holder Cassie Allen Kayla Rassatti Kiran Sabnani
FIGURE FIRST TIMERS (OVER 163cm) 1. Emma Gayton 2. Kalo Lowe 3. Nicole Hardy 4. Steph Parker 5. Alysha Cliff 6. Jessica Taylor Susan Lawrence Nicole Maitre Sofia Ploy Sue Raynor Melissa Shears Rebekah Stevens Amanda Woolley
FIGURE NOVICE (UNDER 163cm) 1. Tracy West 2. Kate Battersby 3. Nicky Spencer 4. Melanie Cowling 5. Jaimi Muggeridge 6. Antoniette Spiniello 7. Theodosia Lucas
FIGURE NOVICE (OVER 163cm) 1. Rose Black 2. Sasha McDonnell 3. Anita Flavell 4. Maria MyGoodness 5. Rickilee Venardos 6. Simone Collins Sarah Cooper Ashlie Fahy Tamar Kuru Hayley McKinnon Tui Schwarze
FIGURE MASTERS (OVER 40) 1. Jodie Parker 2. Belinda Garten 3. Fimka Hampson 4. Karen Crossan 5. Kim Cardwell 6. Rachel Clark Melanie Boileau-Barry Kim Lord Kathy Sunnus Tracey Walker Sharon Wingate
WOMEN’S FITNESS 1. Christine Ray WOMEN’S PHYSIQUE 1. Louise White 2. Tracey Guile 3. Anita Nicolaou 4. Heidi Jubber 5. Sarah Bibo 6. Brigidene O'Shaughnessy Trinity Batham Megan Chandler Ebony-Jayne Lynch Jai Stone
FIGURE OPEN 1. Janet Kane 2. Kelly Glanville 3. Stacey Steiner 4. Karla Gambell 5. Cassandra Solomon 6. Anne Tran Donna Boyd Lisa Callingham Cora Davidson Shelley Farr Tiarna Mitchell Monelle Mondello Jamie Peipman Vania Primmer
BIKINI JUNIORS (22 & UNDER) 1. Prudence McEniery 2. Rosie Johnson 3. Davina Rankin 4. Tekah Houston 5. Laura Day 6. Gabby Fisher Janelle Cheso Jessica Flynn Lucinda Porcelli Sally Landes Amalia Zindilis Lauren Goninan
BIKINI FIRST TIMERS (UNDER 163cm) 1. Jayde Mills 2. Tricia Rufus 3. Brianna Cook 4. Anita Falieros 5. Sophie Froidevaux 6. Sally Kell Ali Alejandra Melissa Costello Adriana Felsztynski Anna Kagani Effie Liagourdis Tanya Nikolic Elyse Pomfret Sarah Segal Allanah Sheehan Brooke Simmonds Ashley Smith
BIKINI FIRST TIMERS (0VER 163cm) 1. Michelle Beukes 2. Amelia Bradley 3. Andrea Hui 4. Ana-Maria Cosma 5. Tia Diab 6. Claire Colegate Bridget Bailey Beau Bradbeer Sally Buczko Riann Burton Nicol Leadbeatter Sahar Marvasti Sherinda Murray Sarah Mercieca Anastasia Papathanasiou Vicki White Kelly-Ann Clarken Angela Ellison Oksana Jawabreh Lucinda Keily Shanai Kelly Lina Konstantinidis BIKINI MASTERS (OVER 40) 1. Kathryn Magnus 2. Beanne Tong 3. Angie Moore 4. Sarah Applebee 5. Jodie Davies 6. Narelle Knott 7. Fran Burgess 8. Vanessa O'Grady
BIKINI NOVICE (UNDER 163cm) 1. Tennille Waller 2. Lina Heinze 3. Wipawadee Yaikul 4. Lisa Falzon 5. Laurel Downes 6. Rebecca Talevski Ria Mestiza Vanessa Tranfield
BIKINI NOVICE (OVER 163cm) 1. Tegen Darcy-Evans 2. Hannah Farmer 3. Tammy Thompson 4. Bianca Hoffmann 5. Manzi Renee 6. Rachael Muldoon Kathy Wang Bernadette Ward Kimberley Waugh Sarah Buschmann Stacey Curro Stephanie Early Caroline Hutchinson Charlotte Hyndman Rhiannon McGlynn Jademaree McPhee Bindi Mulligan Brooke Turner
BIKINI OPEN 1. Jayne Boothby 2. Asha Coulthard 3. Daegan Coyne 4. Melissa Manning 5. Jade Mckee 6. Danni Gardiner Breanna Budge Hollie Henshaw Kristi Imber Jade Kennedy Katey Shelley Leal Zuzana Leskanicova Renee Maree Mandy Marshall Jade Mead Janere Reid Michelle Richards Patricia Tucker Lisette Walsh Emily Wilson
WOMEN’S PHYSIQUE PRO-QUALIFIER 1. Amy Fox Sarah Alexander Nicky Foord
BIKINI PRO QUALIFIER 1. Ebony Quince (Aust) 1. Amy Van Den Broek (NZ) Sarah Allen Sophie Guidolin Marika Magriplis
FIGURE PRO QUALIFIER 1. Eliyan Lobez Emillie-Jean Bisgrove-Cole Andy Forbes Silvia Kovacsova Katie Morris Belinda Potter Stacy Sadler |