GMV Home Page  
Product Catalogue > DVD > Female Bodybuilder DVDs > 2019 Arnold Amateur NPC Women's DVD # 2 - PHYSIQUE, FITNESS, WOMEN’S OPEN & MASTERS FIGURE
2019 Arnold Amateur NPC Women's DVD # 2 - PHYSIQUE, FITNESS, WOMEN’S OPEN & MASTERS FIGURE
Code: GMV-1020DVD
Duration: 166 mins
Price: $39.95
QTY:
View Shopping Cart




2019 Arnold Amateur NPC Women's DVD # 2 -
PHYSIQUE, FITNESS, WOMEN’S OPEN & MASTERS FIGURE.
 
The 2019 IFBB Arnold Classic and Arnold Sports Festival are Presented by Classic Productions.
Celebrating the 31st Anniversary of the IFBB Arnold Classic and the 13th Arnold Amateur Championships.
Feb 28 - March 2, 2019, Columbus, Ohio. 
 
Held at the Greater Columbus Convention Center – Expo stage and Battelle Grand. The Presenting Sponsors were Gaspari Nutrition and iHerb.com

VIDEO FILES:
YOU MAY ALSO ORDER AN HD VIDEO FILE OF ANY CLASS OF YOUR CHOICE INCLUDING THE CLASS AWARDS, TO BE EMAILED TO YOUR INBOX, US$40 PER CLASS.
Or EMAIL tina@gmv.com.au for a PayPal invoice.
******************************************************
Kathrine McLaurin – USA won the overall WOMEN'S PHYSIQUE title as more than 700 of the top amateur competitors from around the world competed in 10 divisions at the 13th Annual Arnold Amateur NPC International Championships.

"Athletes represented more than 80 different countries this year making it one of the biggest international events of its kind,” said Bob Lorimer, President of Classic Productions Inc.
 
This Women’s DVD #2 of 2 presents all of the classes of the PHYSIQUE, FITNESS, WOMEN’S OPEN & MASTERS FIGURE.

OVERALL WINNERS:
WOMEN'S PHYSIQUE: Kathrine McLaurin - USA
FITNESS: Haley Lisenba – USA
FIGURE: Yahda Daniels – USA
MASTERS FIGURE: Cisse Jalloh – USA

DVD CONTENT:
See the lineups, comparisons and callouts for each class, and all routines and awards through to the OVERALL AWARDS.

Running time: 166 mins

Class Winners in Women's DVD #2:

WOMEN'S PHYSIQUE:
CLASS A: Kathrine McLaurin (Overall Winner)
CLASS B: Julia Whitesel

MASTERS FIGURE:
CLASS A: Cisse Jalloh (Overall Winner)
CLASS B: Marie-Solange Essoh
CLASS C: Neli Mitreva

FIGURE OPEN:
CLASS A: Chikako Akiyama
CLASS B: Justina Threadgill
CLASS C: Cisse Jalloh
CLASS D: Jennifer Mezzetti
CLASS E: Yahda Daniels (Overall Winner)
CLASS F: Neli Mitreva

FITNESS: Haley Lisenba

Special thanks to Bob Lorimer and Live Technologies for providing the video content to produce this DVD.

THE COMPLETE COLLECTION OF ARNOLD CLASSIC USA DVDs & DOWNLOADS.

See the 2019 ARNOLD AMATEUR NPC WOMEN'S RESULTS FOR ALL CLASSES.

Complete Results for the Women seen in this DVD:       
February 28 – March 2, 2019.

Women’s Physique – Overall Winner: Kathrine McLaurin – USA

Women’s Physique – Class A
1. Kathrine McLaurin
2. Oksana Piari
3. Priscila Kavaliausku
4. Nikquisa Nunn
5. Sarah Burke
6. Hastia Michele
7. Amy Neelands
8. Rebecca Powell
9. Courtney Flanigan
10. Samara Desrochers
11. Lucie Pozivilová
12. Sola Caridad

Women’s Physique – Class B
1. Julia Whitesel
2. Fabiana Rossa
3. Cheryl Rosenberger
4. Qiana McClenty
5. Denise Paquette
6. Andrea Sanchez

Women’s Fitness – Overall Winner: Haley Lisenba – USA

Women’s Fitness
1. Haley Lisenba
2. Missy Khasawneh
3. Anna Adams
4. Abby Bolton
5. Amanda Reed
6. Stephanie Jones
7. Pamela Bartock

Women’s Figure – Overall Winner: Yahda Daniels – USA

Women’s Figure Class A
1. Chikako Akiyama
2. Hala Kaiss
3. Chie Terui
4. Sarah Major
5. Jemerie Lyman
6. Chonda Harris

Women’s Figure – Class B
1. Justina Threadgill
2. Angie Aldridge
3. Gentil Claudia
4. Bailey Michelle
5. Indya Slaughter
6. Simone Castro
7. Virgie Santiago

Women’s Figure – Class C
1. Cisse Jalloh
2. Lindsay Honaker
3. Vanessa Dominguez
4. Nabila Nedjar
5. Stefanie Lesperance
6. Carla Torchia
7. Maria A Mora Ibarra
8. Renee Rivers
9. Pamela Bartock
10. Kerry-Ann Forrester
11. Tiffany Shi

Women’s Figure – Class D
1. Jennifer Mezzetti
2. Patrycja Wisniewska
3. Lauren Peel
4. Marie-Solange Essoh
5. Jennifer Jordan
6. Andrea Green
7. Marisa Winslow
8. Kamilah Humphrey
9. Dawn Dussault
10. Priscilla Denise Martinez
11. Tammy Wagner
12. Michelle Guice
13. Adriene Slaughter
14. Alexandra Carico

Women’s Figure Class E
1. Yahda Daniels
2. Spree Dyess
3. Marissa Kubota
4. Caroline Leticia Zawadzki
5. Sasha Vitalis
6. Kjersti Day
7. Jennifer Manni
8. Tina Breton
9. Ashley Jerue
10. Naviere Walkewicz
11. Shannon Duclos

Women’s Figure Class F
1. Neli Mitreva
2. Brittany Offers
3. Jessica LaCour
4. Kalli Sheppard
5. Brooke Pighin
6. Tatsiana Hurst
7. Amber Goodwin
8. Rita Neményi

Women’s Figure Masters – Overall Winner: Cisse Jalloh – USA

Women’s Figure Masters – Class A
1. Cisse Jalloh
2. Nikquisa Nunn
3. Vanessa Dominguez
4. Simone Castro
5. Gentil Claudia
6. Carla Torchia
7. Bailey Michelle
8. Renee Rivers
9. Hastia Michele
10. Rebecca Valbuena
11. Kerry-Ann Forrester
12. Alicia Pasupuletti
13. Mary Cris Hancock

Women’s Figure Masters Class B
1. Marie-Solange Essoh
2. Jennifer Jordan
3. Andrea Green
4. Rachel Reife
5. Priscilla Denise Martinez
6. Dawn Dussault
7. Tammy Wagner
8. Naviere Walkewicz
9. Sandy Cesar
10. Adriene Slaughter

Women’s Figure – Masters Class C
1. Neli Mitreva
2. Caroline Leticia Zawadzki
3. Sasha Vitalis
4. Dierra Pernell
5. Jessica LaCour
6. Tina Breton
7. Tatsiana Hurst
8. Jennifer Manni
9. Lori Walker
*******************

The 2019 IFBB Arnold Classic & Arnold Sports Festival are Presented by Classic Productions.
www.arnoldsportsfestival.com
www.arnoldclassicbrasil.com.br    
www.arnoldclassiceurope.es 
www.arnoldclassic.com.au 
www.arnoldclassicafrica.com

This Event is Officially Sanctioned by the IFBB Professional League.
President
Jim Manion

Event Promoters
Jim Lorimer
Bob Lorimer
Classic Productions
 
Meet Director
Arnold Schwarzenegger

Amateur Contest Producers
Bob Lorimer
Mike Davies

Event Chair
Bob Lorimer

Expo & Events Coordinator
Paul Nagle

Expo & Events Director
Kathy Nagle

Director of Communications
Brent LaLonde

Strongman Contest
Dr. Jan Todd

Public Relations
Lorz Communications
Matt Lorz

Masters of Ceremony
Tony Doherty
Clint Richards
Amanda Latona

Strongman MCs
Mark Henry
Matt Iseman

Head Judge
Steve Weinberger

Photography for Pro DVDs
Jason Breeze  jasonbreeze.com

Video footage
LIVE! TECHNOLOGIES
Columbus, Ohio
www.reallivepros.com

The NPC Arnold Amateur

Masters of Ceremony
Shawn Ray
Amanda Latona

Head Judges
Gary Udit
Sandy Williamson

On Stage Expeditors
Rick Bayardi
Andy Bartolovich

Back Stage Expeditors
Cory Elzey
Evette Cano

Photographer for Amateurs
Carl Wade

GMV would like to thank:
Bob Lorimer
Brent LaLonde
Matt Lorz
Shawn Loevenguth
Live! Technologies
Alyssa Messner
NPC News Online
Jason Breeze
Wayne Gallasch for extra video content
Richard Baldwin for interviews.
****************

2019 Live! Technologies Crew List.
Arnold Sports Festival, USA

Event Producer
Shawn Loevenguth
 
Assistant Event Producer
Alyssa Messner
 
Stage Managers
Beth Siracuse
Autumn Cleveland
Samantha Barnes
 
FOH Audio Engineer
Steve Jones
 
Audio Engineer
Kevin Brown
 
FOH Lighting Technician
Michael Hesmond
 
Lighting Technician
Jordan Auge
 
Video Director
Ian Martin

Video Technician
Julian Dorsett
 
Tape Operator
Travis Haag
 
Camera Operators
Jim Miller
Eric Obert
Randy Silcott
 
Head Carpenter
Dave Steinmetz
 
Carpenters
Rick Scholz
Shawn Scholz

Set Design
Jocelyn McDaniel
 
Expo Stage:
 
Site Supervisor
Doug Maynard
 
Audio Technician
Gus Caulk
 
Lighting Technician
Matt Reid
 
Video Director
Casey Payne

Tape Operator
Schehera McKissack
 
Camera Operators
Art Hearl
Steve Mitchell

General Technician
Oscar Smith
Seth Powell
 
ENG Team
Jerman Abney
Grant Lawhorn
Tyler Chapman
Catherine Quamme
Lincoln Meikle
Travis Fishburn
Jarred Lawson
Joshua Chandler
Jamie Comisford
****************

GMV Editing
Wayne Gallasch
Ollie Parke

Authoring & Cover Design
Ollie Parke

DVD & Blu-Ray Produced by
GMV PRODUCTIONS
Australia

WEB:
GMV.COM.AU
GMVBODYBUILDING.COM

© WORLD COPYRIGHT 2019.

Website hacked? Fix Your Hacked Website And Protect It From Hackers with SharkGate and OneHourSiteFix
Articles and Reviews
WAYNE'S HARD NEWS - Retrospective 2018 Olympia Report
Pro Men: Shawn Rhoden becomes the 14th Mr Olympia winner as he stunningly took home the top prize in 2018. Phil Heath has held the title for the last 7 years, but on the big night this year, it was not to be his record-equaling victory # 8.
 
 
 
Digital Video Downloads Our hottest Fitness videos ever,
now give you extra rewards!

Click Here!

No thanks

Join our newsletter!

Exclusive offers, latest releases.
Photos, videos and more.
(Ah, and we hate spam too)

No thanks