Preview clip.
2001 SABBA South Australian Bodybuilding Championships: The Pump Room
Also on Digital Download.
Held at the long time home of South Australian bodybuilding - The Dom Polski Centre in Adelaide, on the 8th September, 2001 this NABBA event showcases the best bodybuilding talent in South Australia. The sellout crowd packed the hall to view their favourites, to see them compete for the State's most prestigious titles - Mr. South Australia, Ms. South Australia - physique and Ms. South Australia – figure and win the trips to the NABBA Australasian Nationals.
This DVD brings you the PUMP ROOM with all of the oiling, tensing and pumping from both men and women in the high voltage, electrically charged atmosphere of the PUMP ROOM.
At the end of the show the Overall Award was presented by IFBB Pro MATT McLEAN, pictured left. Please click here for his GMV-437DVD.
He did an impromptu fun posedown with overall winner JASON BEDNARZ.
Running Time: Approx 60 mins
PHOTOS by TINA GALLASCH
Please click here for the 2001 SABBA SOUTH AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS: THE PREJUDGING, GMV-432DVD.
Please click here for the 2001 SABBA SOUTH AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS: THE SHOW, GMV-433DVD.
If you order either the PREJUDGING OR SHOW DVDs, THIS PUMP ROOM DVD WILL BE INCLUDED FREE OF CHARGE.
CLASS WINNERS RESULTS:
Overall Mr. South Australia: JASON BEDNARZ
Men’s First Timers: PAUL KING
Men’s Junior Class: MICHAEL GORZECHEWSKI (Pictured front cover left)
Men’s Novice: MIKE HAMBOUR
Men’s Masters: KYM JOHNCOCK
Men’s Open Short Class: JASON BEDNARZ
Men’s Open Tall Class: KEITH LONG
Women’s Open Figure: LEIGH JARRETT
Women’s Over 35 Figure: STELLA DINAN
Women’s Novice Figure: BIANCA JARMAN (Pictured front cover right)
Women's First Timers: LISA WOODS
FULL CONTEST RESULTS
First Timers
1 Paul King
2 Robert Oliver
3 Ervin Martinez
4 Heejae Ryu
Men's Junior Class
1 Michael Gorzechewski
2 Chris Karamaslos
Men's Novice
1 Mike Hambour
2 Tore Ricci
3 Angelo Svic
4 Ray Palmer
Men's Masters
1 Kym Johncock
2 Warwick Williams
Men's Open Short Class
1 Jason Bednarz (OVERALL WINNER)
2 Stan Panteladis
Men's Open Tall Class
1 Keith Long
2 Trent Minchinton
Women's Open Figure
1 Leigh Jarrett
2 Diane Ciampa
Women's Over 35 Figure
1 Stella Dinan
2 Irma Matthews
3 Debbie Roberts
Women's Novice Figure
1 Bianca Jarman
2 Richelle Pearce
Women's First Timers
1 Lisa Woods
NTSC DVD, OPEN REGION