2017 NABBA BRITAIN FINALS - Complete Results.
Men & Women.
Southport, 4th June, 2017
Overall Mr Britain 2017: ANDREW PICKERING
First Timers
1. Josh Wraith
2. Colin Ryan
3. Dominic Stamp
4. Wande Kimaro
5. Lukasz Lozak
6. Craig Henry
NP
Sean Dawson
David Flowers
Martin Poole
Karol Sapula
Joshua Downes
Shaun Jackson
Masters Over 40
1. Eddy Gray
2. Paul Thompson
3. Marty Fannan
4. Jason Green
5. Zane Ainscough
6. David Reece
NP
Wayne Tainton
Gary Adamson
Paul Mason
Joe Sharman
Steve O'Brien
Karl Morgan-Dowthwaite
Kyle Vauls
Stephen Parnell
Masters Over 50
1. Paul Rowe
2. Shaun Smith
3. Steve Bourton
4. Tom Devers
5. Karl Somerton
6. Bernie Cooper
NP
Michael Ball
James Young
Steve Hunt
Robert Irvine
Paul Ehren
Colin Lister
Garry Scales
Juniors
1. Lewis White
2. Yanik Marquis
3. Ross Douglas
4. Rhys Hunter
5. Thomas Crothers
6. Christopher McCreadie
7. Dylan Martin
Novice
1. Thomas Richards
2. Chris Swann
3. Ethan Ellwood
4. Simon Winfield
5. Matthew Hughes
6. Michael Robinson
NP
Mohamed Camara
Danny Gott
Mathews Tomkins
Marcin Sek
Dale Brown
Paul Mann
Scott Gosling
Darren Howson
Christian Watson
Mr Class 4
1. Wade Trafford
2. Paul Lock
3. Peter Thorne
4. Jordan Gomes
5. Roy Millward
6. William Donachie
NP
Robins Poudyal
Daniel Hahn
Mr Class 3
1. Shaun Danby
2. Mark Taylor
3. Chris Jones
4. Alex Szantai
5. Christian Williams
6. Troy Hemus
NP
Patrick Pinto
Paul Power
Michael Stocks
Leon Murphy
Kirk Grimsley
Damian Galka
Mr Class 2
1. Luke Ayling
2. Mark Joyce
3. Matt Tofton
4. Mike Taylor
5. Joe Cramond
6. Joseph Boyd
NP
Tony Ally
Lee Greaves
Lee Dwayre
Sylvester James
Mr Class 1
1. Andrew Pickering
2. Laimonas Minkevicius
3. Tony Ellett
4. Carl Stannard
5. Jim Georgiou
6. Rob Cox
NP
Christian Bolger
Johnny Reid
Jay Hughes
Ace Sanchez
John Ramsay
Ben Harnett
Martin Winston
Miss Toned Figure
1. Charly Alexander
2. Stephanie Smith
3. Lizzy Goddard
4. Zoe Solt
5. Hannah Anderson
6. Kristie Sanderson
NP
Sarah Matyjasik
Hayley Guiseley
Lucy Balcombe
Vicki Benson
Katie Ellis
Claire Murdock
Aisha Abdulla
Diana Britton
Stephanie Clappison
Hannah Mercedes
Ilze Kacere
Claire Stringfellow
Kelsey Yung
Kristina Kate
Tamasin Mallia
Clair Willie
Julia Hunt
Claire Divine
Colleen Howard
Heidi Lee
Miss Athletic Figure
1. Bethany Lord
2. Charlotte McGill
3. Natalie McKenna
4. Michaela McDonald
5. Emma Jones
6. Jayne Tingle
NP
Emma Quinn
Alion Cairns
Rebecca Woods
Jo Barrett
Chiara Gribble
Vicci Lee
Claire Gibbs
Shay Aminzadeh
Lisa Jayne Murphy
Antonia Blacker
Miss Trained Figure
1. Sarah Halkon
2. Lindsay Angel
3. Jane Isaac
4. Louise Plumb
5. Suzanne Delazzari
6. Ilara Armeni
NP
Andria Dann
Ranya Tyler
Julie Patton
Silvia Lazzarini
Zoe L Ellen