1992 NABBA Australian Bodybuilding Championships - Prejudging
Men & Women
Digital Download.
The same venue at Dallas Brooks Hall, but a different time of year - and we all wondered whether the physiques would be up to scratch. THEY WERE ABSOLUTELY SUPERB, and completely silenced the critics who said Australia could not muster another outstanding international team.!!
43 top physiques took part - Australia's best men and women as they lined up before the judges. See the complete Prejudging for every class from start to finish, from all the posing routines to all round 3 comparisons.
Running Time: 95 mins.
The main stars at the Prejudging were the various class winners as follows:
CLASS 1: Kevin O'Grady - OVERALL MR AUSTRALIA
CLASS 2: Sherif Derias
CLASS 3: Gary Tchernakoff
WOMEN'S PHYSIQUE: Deborah Compton
WOMEN'S FIGURE: Sami Renouf
TEENAGE: Tony Barton
MASTERS: Dennis Dye
Please click here for THE SHOW DVD from this contest, GMV-147DVD.
Please click here for our DVD on KEVIN O'GRADY, GMV-334DVD.
Please click here for our DVD on MICHAEL MELKSHAM, GMV-253DVD.
1992 NABBA Australia Results
June 7th, 1992 Melbourne, Victoria
MEN’S TEENAGE
1. Tony Barton NSW
2. Omar Marzouk VIC
3. Michael Waddington QLD
4. Michael Tarasiuk SA
5. Elvis Kojcic VIC
6. Shane Bowden SA
7. Mike Lohmann SA
8. Chris Mikulec VIC
9. Tasman Marell VIC
MEN’S MASTERS
1. Dennis Dye NSW
2. Helmut Lorson VIC
3. Ted Saga QLD
WOMEN’S PHYSIQUE
1. Deborah Compton NSW
2. Kathy Wilson VIC
3. Deborah Peacock QLD
WOMEN’S FIGURE
1. Sami Renouf WA
2. Donna Barry NSW
3. Heather Lindsay SA
4. Julie Hawes QLD
5. Kim Houston VIC
6. Susanna Dominguez VIC
7. Janelle McLean SA
8. Karen Brooksby SA
MEN’S CLASS 3 – SHORT
1. Gary Tchernakoff WA
2. Allan Weber NSW
3. Colin Murphie NSW
4. Janusi Rogowski VIC
5. Simon Madner QLD
MEN’S CLASS 2 – MEDIUM
1. Sherif Derias VIC
2. Michael Buder SA
3. Gary Vandenberg SA
4. Chris Glance NSW
5. George Zissis VIC
6. Ervin Zurmuhl SA
7. Robert Palmer QLD
MEN’S CLASS 1 – TALL
1. Kevin O’Grady NSW (Overall Winner)
2. Michael Melksham VIC
3. Mark Trewartha SA
4. Kevin Thompson QLD
5. Tony Eddleston SA
6. Charlie Corevski VIC
7. John Quinlivan WA
8. Leroy Doherty VIC
NTSC DVD, OPEN REGION